Dzīvnieku vakcinācijas

Svarīgi zināt

Sākšu ar to, ka Latvijā ir obligāti jāveic visu suņu, kaķu un mājas sesku vakcinācija pret trakumsērgu! Trakumsērga ir nāvējoša vīrusa infekcija, ar kuru var saslimt visi siltasiņu dzīvnieki (arī cilvēks) un kas izplatās, slima dzīvnieka siekalām iekļūstot brūcē. 

Minēto dzīvnieku profilaktisko vakcināciju uzsāk 12 nedēļu vecumā un revakcinē ik pēc 1–3 gadiem līdz mūža beigām. Revakcinācijas termiņu nosaka un norāda Lolojumdzīvnieka pasē vai Vakcināciju apliecībā praktizējošs veterinārārsts, ņemot vērā vakcīnas ražotāja ieteikumus. 

Ja gaļēdājs dzīvnieks tiek turēts trakumsērgas skartā teritorijā, tad vakcināciju pret trakumsērgu var uzsākt jau 4 nedēļu vecumā, bet tad revakcinācija jāizdara 12 nedēļu vecumā.

Lai veiktā vakcinācija būtu sekmīga, dzīvniekam jābūt attārpotam apmēram 10 dienas pirms vakcinācijas un veselam. Nedrīkst vakcinēt dzīvniekus ar paaugstinātu temperatūru un akūtām saslimšanas pazīmēm.

Par veikto vakcināciju sunim, kaķim un mājas seskam veterinārārsts izdara ierakstu esošajā Vakcināciju apliecībā vai Lolojumdzīvnieka pasē, bet nepieciešamības gadījumā izsniedz jaunu. Lolojumdzīvnieka pasi drīkst izsniegt tikai ar mikročipu (transponderi) iezīmētam dzīvniekam. 

Par veiktajām darbībām veterinārārsts izdara ierakstu Vakcinēto dzīvnieku reģistrācijas žurnālā, kā arī LDC reģistrā, ja vakcinētais dzīvnieks tajā reģistrēts.

Pēc vakcinācijas ir pieļaujama viegla apātija, īslaicīga ķermeņa temperatūras paaugstināšanās un samazināta ēstgriba 1–2 dienas, kā arī mezgliņš injekcijas vietā, kas izzūd 2–3 nedēļu laikā.

Jārēķinās, ka imunitāte iestājas vidēji 9–15 dienu laikā, bet atsevišķos gadījumos tikai 28 dienas pēc vakcinācijas.

Vakcinācija pret trakumsērgu tiek uzskatīta par derīgu pēc 21 dienas.

Ieteicamā suņu vakcinācijas shēma

1. Kucēna māte nav vakcinēta pret infekcijas slimībām vai arī par to nav precīzu ziņu.


1) 6–7 nedēļu vecumā vakcinācija pret parvovīrusa infekciju vai parvovīrusa infekciju un gaļēdāju mēri,
2) 9–10 nedēļu vecumā vakcinācija pret parvovīrusa infekciju, gaļēdāju mēri, vīrusa hepatītu, parainfluenci, leptospirozi,

3) 12–13 nedēļu vecumā vakcinācija pret trakumsērgu, parvovīrusa infekciju, gaļēdāju mēri, vīrusa hepatītu, parainfluenci, leptospirozi.

4) 1 reizi gadā ar komplekso vakcīnu pret trakumsērgu, parvovīrusa infekciju, gaļēdāju mēri, vīrusa hepatītu, parainfluenci, leptospirozi vai arī kā noteicis praktizējošs veterinārārsts, vadoties pēc vakcīnas ražotāja ieteikumiem.

2. Kucēna māte vakcinēta pret infekcijas slimībām.


1) 7–9 nedēļu vecumā pret parvovīrusa infekciju, gaļēdāju mēri, vīrusa hepatītu, parainfluenci, leptospirozi,
2) 12 nedēļu vecumā pret trakumsērgu, parvovīrusa infekciju, gaļēdāju mēri, vīrusa hepatītu, parainfluenci, leptospirozi.
3) 1 reizi gadā ar komplekso vakcīnu pret trakumsērgu, parvovīrusa infekciju, gaļēdāju mēri, vīrusa hepatītu, parainfluenci, leptospirozi vai arī kā noteicis praktizējošs veterinārārsts, vadoties pēc vakcīnas ražotāja ieteikumiem.

Ieteicamā kaķu vakcinācijas shēma.

1. Kaķēna vakcinācija tiek uzsākta līdz 8–11 nedēļu vecumam.


1) vakcinācija pret kaķu panleikopēniju, kalicivirozi, vīrusa rinotraheītu,
2) 2–4 nedēļas pēc pirmās vakcinācijas, bet ne agrāk kā 12 nedēļu vecumā, vakcinācija pret trakumsērgu, kaķu panleikopēniju, kalicivirozi, vīrusa rinotraheītu,

3) 1 reizi gadā pret kaķu panleikopēniju, kalicivirozi, vīrusa rinotraheītu,
4) 1 reizi 1–3 gados pret trakumsērgu, pēc praktizējoša veterinārārsta norādēm.

2. Kaķēna vakcinācija tiek uzsākta 12 nedēļu vecumā vai vēlāk.


1) vakcinācija pret trakumsērgu, kaķu panleikopēniju, kalicivirozi, vīrusa rinotraheītu,
2) 2–4 nedēļas pēc pirmās vakcinācijas vakcinē pret kaķu panleikopēniju, kalicivirozi, vīrusa rinotraheītu,
3) 1 reizi gadā pret kaķu panleikopēniju, kalicivirozi, vīrusa rinotraheītu,
4) 1 reizi 1–3 gados pret trakumsērgu, pēc praktizējoša veterinārārsta norādēm.

Latvijā reģistrētas arī vakcīnas pret kaķu leikozi un hlamidiozi, taču par to nepieciešamību un pieejamību jārunā katrā gadījumā individuāli.

Ieteicamā mājas sesku vakcinācijas shēma

Kā jau iepriekš minēju, mājas seski obligāti jāvakcinē pret trakumsērgu no 12 nedēļu vecuma (ir reģistrēta vakcīna), kā arī būtu ieteicams vakcinēt pret gaļēdāju mēri (nav reģistrētas vakcīnas). Izlīdzēties var ar suņiem reģistrētajām vakcīnām, taču paturot prātā, ka šī vakcīna nav zinātniski pārbaudīta tieši seskiem.

Ieteicamā trušu vakcinācijas shēma

Trušus vakcinē pret trušu miksomatozi un hemorāģisko slimību. Vakcināciju var uzsākt jau 6 nedēļu vecumā, bet revakcinācija jāizdara 10 nedēļu vecumā un pēc tam, atkarībā no epizootiskās situācijas, katrus 6–12 mēnešus. Tā kā trušu infekciju pārnešanā piedalās lidojošie kukaiņi, tad svarīgi būtu trušus vakcinēt pavasarī, jo vislielākā iespēja saslimt ar infekcijām ir tieši siltajā gadalaikā. Vaislas trušus ieteicams vakcinēt ik pēc 6 mēnešiem.